Вредноста на дијамантот, кој беше продаден вчера, се проценува на помеѓу 23 и 38 милиони долари.

Овој овален дијамант, именуван по легендарниот балет од Вацлав Ниџински, бил ископан, исечен и полиран во Русија, јави ТАСС, пренесува Срна.

Дијамантот во овална форма е направен од најголемиот розов дијамант пронајден во Русија, кој имал 27,85 карати.

Аукциската куќа посочува дека неговите неспоредливи квалитети го прават најголемиот дијамант што некогаш се појавил на една аукција.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде