Психијатарот д-р Ирена Ѓорѓевиќ открива начини да ги препознаеме симптоми на депресија и како да си помогнеме во ситуации на зголемена напнатост, нервоза и лошо расположение.

Пред девет месеци, дознавме дека се соочуваме со период на предизвик во кој ќе ја искористиме нашата волја, истрајност да ја издржиме изолацијата во куќата во оваа нова војна и да го победиме непријателот со неа. Сонувавме дека сè е исправено до летото и дека ќе се наградиме со одење на море. Но, непријателот не се повлече и борбата продолжува. Овие денови е поважно од кога и да е да се дистанцираме социјално, да бидеме дисциплинирани. Од ден на ден, слушаме дека драги луѓе се разболуваат, и се почесто ја губат битката со компликациите од инфекцијата со Ковид – 19.

Оваа постојана вознемиреност, „страшно очекување“ и исчекување на лоши сценарија ги исцрпуваат нашите одбранбени механизми и често доведуваат до состојба наречена лесна депресија.

Лесните депресии честопати остануваат непризнаени и нетретирани, а нивниот доминантен симптом е чувство на исцрпеност и замор. Тоа е состојба во која сонот често не зајакнува, луѓето обично се будат уморни, се во лошо расположение во текот на утрото, а се забележува и загуба на енергија и дневен замор. Немаат интерес за активности кои до неодамна беа задоволство, па затоа прават сè со голем напор.

Речиси редовен придружник на депресија е анксиозноста. Ние ги чувствуваме како напнатост и нервоза без забележителна причина или како пренагласена реакција и вознемиреност од најмала причина. Анксиозноста исто така се препознава како вознемиреност, искуство со страв и страшно исчекување на нешто негативно.

Депресијата честопати може да биде маскирана со физички симптоми. Порано имаше чести главоболки, болки во грбот, варење, за што никогаш не можеме да најдеме органска причина, всушност индикатори за депресија. Претходно, таквата депресија се нарекуваше „маскирана депресија“, и по правило, се јавува кај луѓе кои имаат потешкотии да покажат емоции.

За ментално функционирање, невротрансмитерите се особено важни, пред се серотонин, норадреналин и допамин, но исто така и други.

Во депресија, количините на достапни важни невротрансмитери се намалуваат, што резултира со искуство на замор, губење на енергија, летаргија, вознемиреност, напнатост, тага, несоница, раздразливост и тешкотии во концентрацијата, а во случаи на тешка депресија се развиваат потешки симптоми.

Балансот на нивото на невротрансмитерот влијае на регулирање на расположението, искуството на мир и радост и придонесува за подобрување на волјата, енергијата, концентрацијата и мотивацијата. Тоа влијае истовремено на однесувањето, меморијата, апетитот, спиењето и сексуалниот нагон.

Депресијата се третира со лекови од групата антидепресиви, понекогаш стабилизатори на расположение, анксиолитици и антипсихотици, кои имаат улога во регулирање на нивото на серотонин, норадреналин и допамин, како и други важни процеси во мозокот. Покрај фармакотерапија, потребна е и примена на психо и социо-терапевтска поддршка.

Во лесни депресивни епизоди, не се препорачува воведување на антидепресиви. Сепак, се поставува прашањето како да се зголеми нивото на серотонин, бидејќи треба да се лекува дури и лесна депресија.

Со корекција на секојдневното однесување и навики, ставовите кон нас самите и другите, можеме да придонесеме многу.

Останете на сонце или барем во добро осветлена просторија

Исправувајќи го грбот, се сеќаваме на „општиот став“, кој носи задоволство, гордост, самодоверба, наспроти свитканиот рбет кој не поврзува со контрирање и срам.

Вклучување во физичка активност

Здрава исхрана

Белата риба и лососот се добар избор. Избегнувајте храна богата со заситени масти. Потрошувачката на свинско или пржена храна, како што се хамбургери и помфрит, доведува до летаргија, бавно размислување и замор.
Сега, кога непријатните вести и исчекувањето на лош исход се секојдневие, треба да се негуваме повеќе од кога било. Треба повторно и повторно да се потсетуваме колку е важно да се фокусираме на малите животни радости, можноста што ни се дава секој ден да покажеме некому колку ни е важна, да не се обвинуваме себеси за грешките, да направиме нешто чија единствена цел е да нè забавува и да најде да се биде близу.

Внесувањето на додатоци во исхраната се наметнува како честа потреба. Националниот водич за добра клиничка пракса за депресија препорачува С-аденозин L-метионин, SAMe, кој природно се произведува во организмот и има докажано позитивно дејство во лесни депресивни епизоди.

Покрај стимулирање на зголемување на нивото на серотонин, потребен е и додаток на витамин, особено Б-комплекс. Докажано е дека додатоците на витамини А, Б6, Б12, Ц и Д даваат позитивни резултати на анксиозност и депресија. Комплексот на витамин Б е ефикасна помош бидејќи помага во намалување на напнатоста и немир и го подобрува расположението.

Конечно, си посакуваме себе си и едни на други добро здравје во Новата 2021 година, оваа година станавме посвесни од кога и да било порано колку колективно можеме лесно да го изгубиме. Посакуваме задоволство и блискост, а во 2020 година таа нè научи дека може да се одржува и гради со сите физички, видливи и невидливи бариери што станаа наше ново, пандемично, секојдневно. На играта и посакуваме сосема поинаква, безгрижна година. – вели д-р Ирена Ѓорѓевиќ

ИЗВОРНовости
претходниот член,Фејсбук ривалство на Франција и Русија во Африка
Следната статијаДали децата треба да веруваат во добриот Дедо Мраз?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде