• Веѓите на кучето еволуирале за да им дадат поизразен изглед

На сите ни е познат феноменот на кучешки поглед кој може да го стопи и најтврдото срце.

Сепак, според експертите, во текот на годините на припитомување, кучињата развиле посебни мускули на лицето кои им овозможувале да ги туркаат веѓите навнатре и нагоре за подобро да комуницираат со луѓето.

  • Кучињата немаат функционални клучни коски

Кај луѓето, клавикулите се одговорни за поврзување на рамената со торзото, што не е исто со кучињата. Во нив, лопатките се поврзани со остатокот од телото само со мускули и ткиво. „Клавикулите“ на кучето се направени од ‘рскавица и не се движат со остатокот од скелетот.

  • Сите кучиња имаат папок, но често е тешко да се најде

Можеби никогаш не сте виделе или почувствувале папок на куче, но како и повеќето цицачи, вашето домашно милениче има „доказ“ дека своето постоење го започнал во утробата на својата мајка.

За разлика од човечките бебиња, кај кои лекарот направил јазол од папочната врвца со која биле врзани за мајката, кај кучињата, женката која ги родила младенчињата ја сече врвката со забите и за неколку дена вишокот паѓа, оставајќи овална лузна на абдоменот.

  • Најстарото куче на светот живеело 29 години и 5 месеци

Австралиско говедско куче по име Блуи го држи официјалниот Гинисов рекорд за најстарото куче во светот. Тој бил посвоен како кученце во 1901 година и повеќе од 29 години работел рамо до рамо со своите сопственици чувајќи говеда и овци.

  • Кучињата можат да изгорат од сонце

Речиси сите видови кучиња можат да изгорат од сонце. Сепак, на тоа се најподложни оние со кратка и светла коса, како и бледа кожа.

Најдобар начин да го заштитите вашето куче од изгореници е да го чувате во сенка во најжешките периоди од денот.

  • Чинук е една од најретките раси на кучиња во светот

Првично оваа раса се одгледувала во Њу Хемпшир на почетокот на 20 век. Во моментов, во светот има само 125 единки од овој вид.

Секоја година се раѓаат само околу 150 кученца Чинук, што придонесува за фактот дека тие остануваат многу ретка раса.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска започнува онлајн пријавувањето за бесплатна имунизација против сезонскиот грип
Следната статијаВработените во А.Д Пошта повторно на штрајк