Британскиот сериски убиец Питер Сатклиф почина во болница на возраст од 74 години откако се здоби со Ковид-19, соопшти во петокот Министерството за правда на Велика Британија.

Под прекарот „Јоркширски сериски убиец“ од британскиот печат, Сатклиф беше осуден во 1981 година за убиство на 13 жени и обид за убиство на уште седум други за време на владеењето на теророт во северна Англија помеѓу 1975 и 1980 година. Тој издржуваше доживотна казна затвор.

Тој неодамна се разболел во затворската ќелија а потоа добил позитивен резултат на тестот за Ковид-19, но затворската служба не можеше да ги потврди причините за смртта затоа што тоа е „прашање на кривично дело“.

Портпарол на затворската служба рече: – Затвореникот во Френкленд од ХМП (затвор на нејзиното височество) Питер Кунан (роден Сатклиф) почина во болница на 13 ноември. Народниот правобранител за затвори е информиран.

Сатклиф поминал многу години во психијатриска болница во Бродмур, пред да се смета за доволно стабилен во 2016 година за да биде префрлен во затворот Френкленд во округот Дурам, соопшти британската новинска агенција ПА.

Тој призна се во полицијата во 1981 година, но потоа одлучи да ги оспори обвиненијата на суд. За време на неговото судење на Олд Бејли во Лондон тој тврдеше дека бил на мисија од Бога да убие проститутки.

Сатклиф е роден во јуни 1946 година во Бингли, Западен Јоркшир. Меѓу другите работни места, тој работел како возач на камион и копач на гробници.

Своето прво убиство го изврши во октомври 1975 година, помалку од една година откако беше оженет.

Жртва била 28-годишната Вилма МекКан, мајка на четири деца и сексуална работничка. Ја удирал со чекан и повеќепати ја прободувал со нож.

После тој прв пат, развивав омраза кон проститутки со цел да си ја оправдам во себе причината зошто ја нападнав и убив Вилма МекКан, изјави подоцна Сатклиф на полицијата.

Другите жртви следеа во текот на следните пет години, вклучително и 42-годишната Емили Џексон и 16-годишната Аyејн Мекдоналд.

Во текот на нивната истрага, полицијата неколку папти го сослушувала, но серија грешки и измама што ги натера детективите да ја насочат потрагата по осомничениот на погрешна област во северна Англија, му овозможија да продолжи да убива други жени.

Сатклиф конечно беше уапсен во јануари 1981 година, откако полицијата го запре автомобилот што го возеше, откако откри дека биле украдени регистарските таблички.

Како патник ја зеде уличната работничка Оливија Риверс. Детективите подоцна пронашле чекан и нож во близина.

Во мај 1981 година тој беше затворен на 20 доживотни затворски казни на Олд Бејли, а судијата препорача минимална 30-годишна затворска казна.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде