Како што температурите почнуваат да опаѓаат, треба да имаме на ум дека сувите усни не врескаат, колку и да е тоа примамливо, за да не се влоши ситуацијата.

Кои се најчестите причини за суви и испукани усни?

  • Лижење усни

Вообичаена навика, која може само да ја влоши ситуацијата. На овој начин природните масти се мијат од усните, што доведува до сувост.

  • Недостаток на витамин

Витаминот Б2 е неопходен за клеточните функции, а со тоа и за здрави усни. Недостатокот на цинк и железо се поврзува и со сувите усни, затоа збогатете ја вашата исхрана со зелена боја за да ги одржувате минералите во рамнотежа.

  • Миризливи балсами за усни

Ако користите мелем за усни, а тие се уште се суви, проверете ги состојките. Некои содржат мириси на кои усните се чувствителни и може да предизвикаат сувост.

  • Дехидрација

Ако не пиете доволно течности, вашето тело може да го сигнализира тоа преку вашите усни. Сувите брчки на усните може да значат дека треба да го зголемите внесот на вода.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Зголемен бројот на туристи во 2021 во однос на 2020 година
Следната статијаПет знаци дека сте високоинтуитивна личност:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде