Ако сакате да најдете сродна душа, треба да знаете каква личност ви треба и кои клучни квалитети сакате да ги имате. Емоционално зрелите и одговорни мажи и жени се однесуваат одговорно и во љубовна врска.

Експертите за врски се согласуваат дека идеални партнери се оние кои ги поседуваат овие седум особини:

  • Искреност

Тие се искрени, можете да разговарате со нив за се знаејќи дека не ве лажат и дека секогаш ја кажуваат вистината.

Тие не се обидуваат да ве измамат, ниту да испуштат или препишуваат информации во нивна корист.

  • Одговорност

Тие ја преземаат одговорноста за она што го кажуваат и прават и ги исполнуваат своите ветувања.

Тие преземаат одговорност за сè, за сопствените емоции и сопственото однесување. Ако згрешат, секогаш ќе се извинат и ќе се обидат да ги поправат работите.

  • Тие се полни со поддршка

Тие секогаш ќе ве поддржуваат на искрен начин и секогаш ќе бидат тука за вас, без разлика дали имате подеми или падови.

Никогаш не е во нивен интерес да прават нешто што не ви се допаѓа само за да ги задоволите нивните интереси. Сакаат да ви дадат најголема поддршка и емоционална стабилност.

  • Сочувство

Тие ги почитуваат другите луѓе, и што е најважно, ве почитуваат вас. Тие немаат намера да ве повредат, понижуваат или омаловажуваат.

  • Тие не се наметливи

Ќе ги изразат своите мисли, чувства и мислења и истото го очекуваат од вас. Ќе бидат наметливи во комуникацијата и ќе се стремат кон позитивен исход, каде и двајцата сте задоволни од решението.

  • Полни со љубов

Тие сакаат емотивно сигурна, здрава и љубовна врска заснована на темелите на меѓусебно почитување, пристојност и посветеност.

  • Рационални се

Разумни се и рационални, особено во тешки ситуации и преку комуникација. Тие не дозволуваат емоциите да го контролираат нивното однесување, а вие се чувствувате безбедно покрај нив.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Д-р Вулановиќ: Балканот е погоден терен за размножување на разни пророци, магови и шамани кои ги прават луѓето несреќни!
Следната статијаПо пандемијата туризмот во Албанија драстично заживува

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде