Србија е се поблизу до вакцината против короната и сега, се чини, единствено прашање е дали руската вакцина „Спутник V“ или „Пфајзер / Бионтек“ ќе пристигне порано.

Денес Русите доставуваат 20 дози од својата вакцина до Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија (АЛИМС) за лабораториско тестирање, а се очекува тоа да го направи и британската компанија „Фрајзер“.

Така, двајцата понудувачи го исполнуваат она што го договорија во вторникот со премиерката Ана Брнабиќ, која има иста цел како и претседателот Александар Вучиќ – Србија да обезбеди безбедна и ефикасна вакцина што е можно побрзо.

ALIMS вели дека сите постапки во врска со контролата и регистрацијата на потенцијалната вакцина за КОВИД19 ќе се спроведат што е можно поскоро, бидејќи сите подготовки за тоа се веќе завршени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде