Александра Гусак за РТС зборува на српски јазик дека нејзината клиника е една од трите во Москва каде што се вршат клинички истражувања за вакцината „Спутник пет“, што сè уште трае.

Првата доза на вакцината ја прими на крајот на септември, а потоа втората доза за 21 ден, на крајот на октомври.

Бев уморна ден-два и на местото на убодот се чувствував како нешто да трне, немав температура. Некои колеги имаа чувство дека го преживеале експресниот ковчег, за еден ден или два. Втората доза не беше ништо, како да сум примила вода, рече рускиот лекар.

Александра Гусак работи со пациенти од Ковид, оди на домашни посети. Нејзиниот огранок на здравствениот дом има околу илјада повици за еден ден.

ИЗВОРНова Портал
претходниот член,Времето денес, временска прогноза
Следната статијаИранските власти погубија новинар кој беше обвинет за шпионажа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде