Осумгодишно девојче од Словенија е убиено во напад на куче Ротвајлер во градот Менгеж, 15 километри северно од Љубљана, објави полицијата во четвртокот.

Полицијата добила извештај за напад на куче во задниот двор во средата попладне.

Според претходните информации, осумгодишното девојче се доближило до куче Ротвајлер кое ја нападнало и ја гризнало.

Животното е отстрането од неа од страна на маж кој повикал брза помош, но девојчето починало на местото на настанот поради повреди и покрај лекарска помош.

Кучето било на синџир, во ограден двор, но за време на трагичниот настан, дворната врата била отворена, јавуваат локалните медиуми.

Полицијата спроведе истрага и продолжува да собира информации за сомневање дека е направено предизвикување на општа опасност, а ветеринарниот инспектор наредил одземање на кучето.

Полицијата соопшти дека ќе го извести државното правобранителство за сите наоди за трагичниот случај.