Повеќето домаќинки знаат да подготват ајвар, корнишони, кисели пиперки …

Ако оваа година ја подготвувате зимницата за прв пат или се уште не сте направиле пиперки полнети со зелка, тогаш не смеете да ги заборавите оваа сезона.

Можете да ги послужите со месо или на празнична маса. Се зависи од тоа како ви се допаѓа. Ако сте љубители на пиперки во кисела павлака, овие ќе ве освојат при првиот залак.

Компоненти:
  • 5 кг пиперки
  • 2 глави зелка
  • Ловоров лист
За конзервансна течност:
  • 3 литри вода
  • 1 литар оцет
  • 150 гр сол
  • 200 гр шеќер
Подготовка:

Измијте ги и исчистете ги пиперките и изрендајте ја зелката.

Додадете сол во зелката, промешајте со рацете и оставете да стои некое време.

Наполнете ги пиперките со зелка, но проценете ги претходно.

Наредете ги пиперките во тегли и ставете ловоров лист и бибер на крајот.

Измешајте ги состојките за течноста и варете додека не зоврие.

Истурете ја течноста во тегли и затворете.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Да се биде слободен од советите, очекувањата и барањата на другите кон вас!
Следната статијаЦената на кафето ги оборува сите рекорди на светскиот пазар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде