Зимска мусака со кисела зелка и месо ќе ви приреди вистинско гурманско задоволство.

Освен што е вкусно е и здраво!

Состојките:

1 кг кисела зелка, 2 главици кромид, 100 гр ориз, сол, бибер, масло, 400 гр мелено говедско месо, 3 јајца, 2 дл кисело млеко, 1 дл млеко.

green and brown vegetable salad in rectangular clear glass container

Подготовка:

На масло пропржете кисела зелка и сецкан кромид. Во меѓувреме, сварете го оризот и исцедете го.

Испржете го другиот кромид и додадете го меленото месо. Кога месото е пржено, извадете го од шпоретот и додадете бибер.

Промешајте едно јајце во ладеното месо. Наредете дел од зелката во подлабок сад, посипете го сварениот ориз, додадете сол и наредете дел од месото одозгора.

Повторете ја постапката додека не останете без намирници, па завршете со зелка. Изматете ги преостанатите јајца со млекото, додадете ја павлаката, измешајте добро и прелијте ја мусаката.

Печете ја муската со кисела зелка во рерна загреана на 200 степени.

ИЗВОРАло
претходниот член,Дали имате несоница? Решете го проблемот со помош на исхраната
Следната статијаБританската вакцина „АстраЗенека“ со најмногу несакани ефекти

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде