По напорен и исцрпувачки ден секој од нас има потреба за некое гурманско задоволство.

Вечерата е можеби и најважниот дел од дневните оброци, затоа треба да внимаваме таа да е здрава, хранлива и нискокалорична.

Комбинацијата од домашен чипс со домашен сос од домати ќе ви ги отвори сите сетила за вкус, но пред се е здрава и свежа.

Потребни состојки за чипс:

  • 2-3 поголеми компири
  • Маслиново масло

Подготовка:

Компирите излупете ги и исецкајте ги на ситни парчиња, најдобро е да користите механичко сецко.

Внимавајте парчињата да бидат што е можно потенки.

Во фритеза загрејте маслиново масло на 200 степени и пуштете ги исецканиот компир.

Пржете неколку минути, по тоа компирот е поготвен за сервирање.

Потребни состојки за домашен сос од домати:

  • Неколку домати
  • Магданос
  • Кромид

Начин на подготовка:

Кромидот внимателно исецкајте го и издинстајте го во тава.

Доматите ставете ги во тенџере со малку вода и уклучете ги да се варат.

Додадете сол и бибер по вкус.

Откако доматите ќе омекнат од варење, ставете ги во машина за мелење и смелете ги на ситно.

Додадете неколку гранчиња магдонос и издинстаниот кромид.

Оладете го состот и подгответе го за послужување.

 

Наздравје!

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Тест на личноста: Дали сте добро друштво за другите
Следната статијаИндиската мутација на коронавирус регистрирана во Грција

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде