Еве што ќе се случи ако во исхраната вклучите ротквица!

Оваа храна е во состојба значително да го подобри вашето здравје.

Може да ги обнови кожните ткива, да го забрза варењето, да ги елиминира токсините од телото и да се бори со стомачни проблеми.

Ротквицата добро влијае и на црниот дроб затоа што помага добро да функционира.

Исто така, раствора камења во жолчното кесе.

Од друга страна, има идеални својства за борба против воспаленија во областа на носот, па го елиминира синузитисот.

Има корени за јадење и е богато со витамин Ц, како и бројни антиоксиданти и важни хранливи состојки кои можат да имаат исклучително добар ефект врз организмот.

Тој е одличен лаксатив кој ќе ви помогне да избегнете запек и да ја регулирате цревната флора.

Исто така, ќе помогне во растворање на камења во бубрезите и детоксикација на целото тело.

Влакната содржани во овој зеленчук се идеални за апсорпција на холестерол и заситени масти што можат да се најдат во преработената храна.

Кога се комбинира со висока содржина на јод, тоа ќе ви помогне да го регулирате функционирањето на тироидната жлезда.

Ова е најдобриот начин да го консумирате за да ги добиете сите свои добри својства:

Состојки:

  • 4 средни ротквици (подземен дел)
  • 1 парче ѓумбир од 3 см до 4 см
  • 4 лажици мед
  • сок од 4 лимони
  • половина чаша вода

Подготовка и начин на конзумирање:

Излупете ги ротквиците и ѓумбирот и исечете ги на помали парчиња. Потоа, измешајте ги сите состојки и добро изблендирајте.

Кога ќе се формира густа смеса, истурете ја во тегла и цврсто затворете ја теглата.

Земете лажица од оваа смеса 3-4 пати на ден во период од три недели и пијте два литра вода на ден за целосно да ги апсорбираат добрите својства на ротквицата.

Добиената смеса чувајте ја во фрижидер.

Овој рецепт ќе го подобри целокупното здравје и ќе го подигне нивото на енергија, а особено ќе влијае на здравјето на жолчката, црниот дроб и тироидната жлезда.

ИЗВОРАло
претходниот член,Трикови како да не се изморите при долги патувања
Следната статијаКако да препознаете дека станува збор за зараза со индиски тип

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде