Здрав и вкусен оброк кој се препорачува да го внесете за време на ручек. Гответе за целото семејство!

Состојки:

  • 400 гр ориз
  • 1 кг пилешко
  • 2 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 3-4 моркови
  • доколку е потребно доматно пире
  • 1 дл масло
  • зачини со вегета, црвена сол, црвен пипер, ловоров лист

Подготовка:

На масло се динста ситно исечен кромид и морков исечен на коцки.

Додадете го пилешкото исечено на поголеми парчиња и оставете го да се крчка.

На крај, додадете доматно пире, зачини по потреба и ловоров лист.

Варете го оризот во вода и кога ќе заврши, исцедете го и исплакнете го со ладна вода.

Посипете со вегета, сол и промешајте. Истурете малку масло во соодветен сад за печење, додадете ориз и израмнете.

Истурете ориз со зеленчук и пилешки сос. Печете во рерна 15-20 минути.

pasta with meat on white ceramic plate
Декорирајте со варена брокула за перфектен баланс на хранливи состојки!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде