Кога некој ќе ве навреди или повреди, не размислувајте за одмазда.

Секоја одмаздољубивост е поврзана со огорченост, токсична емоција која ја уништува душата, ве јаде одвнатре и ја троши вашата енергија.

Горчината е како вирус, таа се закачува за вас, а вие само гледајте и размислувајте како да ја пренесете на другите. Ова е токсична состојба што не можете да ја задржите за себе, пишува Ловесенса.

Многу луѓе избираат различни начини за справување со негативните емоции. Медитираат, врескаат во перница, трчаат, вежбаат јога или одат на терапија. Без разлика кој начин и да одберете, важно е да ве задоволи и да ви помогне да се ослободите од токсичната огорченост, тага и потребата за одмазда.

Се најде мудар запис во дневникот на Лав Толстој за тоа како да се справи со огорченоста.

Вечерва размислував за стариот троен рецепт против тага и огорченост:

1) размислете колку ќе биде неважно за 10, 20 години, колку е неважно сега она што ве мачеше пред 10, 20 години;

2) сетете се што сте направиле сами, низ кои се препреки во животот поминавте и се уште останавте на нозе.

3) Размислете за сто пати најлошото нешто што може да се случи.

Следниот пат кога ќе бидете лути, тажни, разочарани или огорчени, потсетете се на овие три работи што Лав Тоилстој ни ги остави како наследство.

Работите стануваат многу поедноставни кога ги гледаме од друг агол и стануваме свесни дека најважно е да ја најдеме среќата во сегашниот момент.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Три едноставни начини да ја подобриме нашата психичка состојба
Следната статијаОд следниот месец влез во затворени простории само за вакцинирани со двете дози

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде