Децата се пред екран повеќе од осум часа дневно, максималната граница од три часа е одамна пробиена и тоа предизвикува психички проблеми – изјави за телевизијата К1 во емисијата „Уранак“ детскиот психолог Бранко Тишма и додаде дека развојот на децата е значително загрозени бидејќи децата се помалку се дружат меѓу себе.

Се помалку време поминуваат во социјалните предизвици, на кои треба да бидат изложени, за да можат децата да живеат и да воспостават контакт следниот ден – рече детскиот психолог Тишма и ги предупреди родителите – Важно е колку разговараме. на бебето, за да воспостави таков однос реагира на бојата на нашиот глас и дека родителите реагираат на вокацијата на бебето и комуникацијата со телото.

Едногодишно дете кое користи мобилен за моторни активности кои се поедноставни и не бараат интелектуални способности:

Малите играчки и манипулацијата со предмети се од неверојатно значење. Не постои едногодишно дете кое не го интересираат сите предмети околу него. Многу подолго го забавува и развојно е усогласен со возраста во која се наоѓа. Таблетот не е развиен за таа возраст, бидејќи детето се уште нема развиен ментален процес да впие се што ќе види на екранот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска носиме два броја поголеми чевли одошто нашите предци пред 50 години
Следната статијаОдземени над 45 килограми незаконски уловена охридска пастрмка

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде