Ако готвењето ви стана само обврска за вас, застанете, организирајте ги мислите и свртете ја ситуацијата.

Мартин Престон, психолог за ментално здравје во Фондот за ментално здравје Бирмингем и Солихал, тврди дека може да биде корисно ако свесно го претворите во уживање.

Ова се заклучоците до кои дошол за време на истражувањето:

  • Го намалува стресот и вознемиреноста

Готвењето, според овој психолог, може да помогне во намалување на хормоните за стрес – кортизол и адреналин, и има силно влијание врз подобрувањето на квалитетот на спиењето и имунитетот.

  • Ја зајакнува самодовербата

Кога подготвувате ручек, се чувствувате корисни, бидејќи храната е една од важните работи во нашите животи. Чувството дека сте го задоволиле вашето семејство или гостите со вашата работа, секако дека може позитивно да влијае на вашата самодоверба.

  • Ја поттикнува креативноста

Кога украсувате колачиња или рафинирате рецепт, тоа има позитивен ефект врз вашиот мозок, а во исто време може да ја намали нервозата и стресот и да го подобри вашето ментално и физичко здравје, пишува 24sata.hr.

  • Помага да се создадат блиски односи

Готвењето дава чувство на сигурност, доверба и припадност, особено кога целото семејство или повеќето од неговите членови се вклучени во активноста. Емоциите што се развиваат додека се подготвува храна заедно може да помогнат да се формираат силни и здрави односи, вели Престон.

  • Зајакнување на физичкото здравје

Некои активности во кујната, како што се месење леб, развивање тесто и чистење на кујната по готвењето, имаат корисен ефект врз зајакнувањето на физичкото здравје.

 

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Што се случува со нашето тело кога јадеме хамбургер?
Следната статијаСЗО сепак даде препорака за дополнителна доза на вакцина, но само на оваа категорија:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде