Дури и ако никогаш нема физички контакт и сето тоа се сведува на флерт, разговор и фантазии, тоа се смета за емоционална прељуба. Како да го препознаете?

Што е емоционална измама?

Тоа е врска во која емотивно се зближувате со личност од спротивниот пол надвор од врска или брак, дури и ако никогаш нема бакнеж или секс.

Често се случува на социјалните мрежи, каде што луѓето дури и не се среќаваат лично, туку редовно кореспондираат, зборуваат за се и со текот на времето почнуваат да негуваат чувства едни за други.

Емоционалната измама се смета за разговори и пораки во кои некој флертува, што има сексуална конотација, лични шеги, озборувања за партнерот со кој сте во врска или брак, фантазирање за состанок.

Се разликува од пријателството

Не е тешко да се забележи разликата, бидејќи ја криете таа врска од вашиот партнер, а комуникацијата е несоодветна за пријателска.

Во емотивна врска, се воспоставува поинтимна врска отколку со пријателите, и постепено лицето се дистанцира од партнерот со кого е во врска или брак.

Исто така, постои опасност од сексуален однос, а последица може да биде раскинување или развод. Тоа не е случај со пријателите.

Копнеете за вниманието на таа личност

Кога сте во врска или брак, не треба да ги трошите чувствата, времето и напорот на друга личност.

Дури и ако односот со партнерот не функционира правилно, тоа не е изговор за емоционалните потреби да се задоволат од страна.

Кога тоа се случува и ви се допаѓа вниманието на нова личност, едвај чекате да го видите, слушнете, кореспондирате, сте направиле емотивна измама.

Сe криете од партнерот

Кога треба да ја скриете саканата личност и да комуницирате со неа од вашиот партнер, тоа треба да биде знак дека сте отишле предалеку.

Партнерите кои се во брак или се во врска и имаат здрава и сериозна врска, не чувствуваат потреба да кријат нешто едни од други.

Ако се плашите дека вашиот партнер нема да открие што имате со таа друга личност, вие сте во емотивна афера.

ИЗВОРАло
претходниот член,Зголемени трошоците за живот и цените во малопродажбата
Следната статијаСе забележува раст на БДП и стапката на вработеност во еврозоната

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде