Топлото време го оптоварува не само кардиоваскуларниот систем, туку и органите што го отстрануваат вишокот течности од телото – белите дробови, кожата и бубрезите.

Затоа пневмонија често се јавува во текот на летните месеци, но сепак бубрезите се најпогодени.

Нефрологот Иван Литвинов предупредува на погрешни работи што ги правиме со цел да се заштитиме од топлината.

Колку е поголема скалата на термометарот, толку повеќе грешки правиме во однос на нашето тело. Едно од најголемите е што пиеме вода нон-стоп.

Иако хидратацијата е неопходна, прекумерниот внес на течности може да биде штетен.

Ако пиете премногу вода во текот на денот, тоа става неподнослив товар на бубрезите. Тие едноставно немаат време да го процесираат сето тоа. Ова е особено опасно за луѓето со проблеми со бубрезите, хипертензија и кардиоваскуларни заболувања. Нивната циркулирачка крв волуменот се зголемува, хиперволемијата се зголемува. (Зголемен волумен на крв.) Ова на крајот може да доведе до влошување на хроничните болести, објаснува лекарот.

Најдоброто нешто што можете да направите за вашето здравје е да пиете секогаш иста количина на течности.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Може ли работата од дома, со деца, да биде ефикасна?!
Следната статијаКвадратно дишење: Техника која ве ослободува од стрес и напнатост!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде