Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп вели дека неговиот тим утврдил дека голем број луѓе гласале незаконски во Висконсин и дека случајот во тој поглед ќе биде покренат по завршувањето на пребројувањето на гласовите.

Тој исто така напиша на Твитер дека има докази кои потврдуваат дека бројот на освоени гласови во Пенсилванија е значително поголем од официјалните соопштенија и најави дека ќе поднесе тужба поради тоа.

Трамп изјави дека пребројувањето на гласовите во Висконсин не е насочено само кон утврдување на грешките во пребројувањето, туку и кон утврдување на бројот на луѓе кои гласале незаконски.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде