Дали ви се допаѓа да дремнете после ручек, на пример?

Слободно продолжете со таа практика – експертите велат дека е здрава.

Експертите истакнуваат дека еден час попладневно спиење н makes прави попродуктивни, особено бидејќи повеќето зафатени луѓе се хронично лишени од сон.

Тие сугерираат дека е најдобро да спиете после ручек или да внесете поголема количина храна, за да му дадете време на телото да ја свари храната и да складира резерви на енергија.

Дури и во НАСА, тие им препорачуваат на своите пилоти да дремат малку, така што за време на повеќедневните летови, додека двајца пилоти пилотираат, третиот одмара со дремка, што ги подобрува неговите способности за 34 проценти, а неговата будност за околу 54 проценти.

Истражувањата покажаа дека користа од половина час одмор трае во наредните 4 до 5 часа.

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Профил на манупилатор жртва: Фиктивна жртва која наметнува долг и бара наплата
Следната статијаХрватска го воведува еврото како официјална валута наместо хрватска куна

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде