Вториот ден на Велигден – 18 април, според Грегоријанскиот календар е неработен ден за верниците од католичката вероисповед во Република Северна Македонија.

Како што соопшти Министерството за труд и социјална политика, неработниот ден е прогласен согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07).

Од МТСП, на верниците од католичка вероисповед им го честитаат празникот Велигден.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Најава за целосно укинување на ковид сертификатите при влез во Македонија
Следната статијаВработените во А.Д Пошта ќе го добијат бараното зголемување на плати

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде