Земањето мали дози аспирин дневно може да го намали ризикот од рак и да го спречи ширењето на малигните заболувања, покажа студијата на американските научници објавена во Журналот на Националниот институт за рак.

Истражувањето го водел др. Ерик Џејкобс од Американското здружение за рак од Атланта, во кое беа вклучени 100.139 луѓе.

  • Корисен ефект

Се покажа дека земањето 75 милиграми аспирин дневно во текот на 11 години ја намалува смртноста од рак за 16 проценти.

Поволното дејство на овој лек е особено забележливо кај некои видови тумори, па затоа земањето мали дози аспирин дневно може да го намали ризикот од смрт од рак на хранопроводот и желудникот и колоректален тумор за 40 проценти.

  • Три одлични студии

Оваа студија е само една од низата студии во последните години кои ја покажуваат превентивната улога на аспиринот во борбата против ракот.

Така, британските научници предводени од проф. Питер Ротвел од Универзитетот во Оксфорд објави дури три студии во март годинава во престижниот Лансет, кои укажуваат дека антитуморното дејство се јавува по само три до пет години секојдневна употреба на лекот.

Сите пациенти кои земаат аспирин пет години имаат 15 отсто помал ризик да умрат од рак, додека оние кои го земаат лекот повеќе од пет години имаат 37 отсто помал ризик од смрт од рак.

Сепак, долготрајната употреба на аспирин може да доведе и до негативни несакани ефекти, крварење во желудникот и варење.

„Прерано е за препорака“, иако неодамнешните докази за употреба на аспирин се охрабрувачки, рано е за глобални препораки, изјави Џејкобс за Гардијан.

ИЗВОРАло
претходниот член,МЗ организира караван за вакцинација против ковид
Следната статијаПо една година, во Кина регистрирани први смртни случаи од ковид-19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде