Ви донесуваме неколку интересни податоци од животот на славниот научник Никола Тесла, кои тој ги напиша во својата автобиографија (книгата „Моите пронајдоци: автобиографија на Никола Тесла“), но и неговото дневно мени, кое беше објавено во старото научно списание „Електричен експеримент“.

Самиот Тесла напиша неколку статии.

Менито на Никола Тесла во овие списи изгледа многу едноставно.

За појадок, тој обично пиел топло млеко и јадел јајца што самиот би ги подготвуваше, за ручек главно не јадеше ништо, а кога јадел ручек обично избирал дршки од целер, супа, пилешко и компири со чаша светло вино и парче сирење или јаболко.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде