Бисли рече дека Нобеловата награда за мир ја предупредува неговата организација дека светските лидери се влошуваат, пренесе АП.

Тој потсети на своето обраќање пред Советот за безбедност на ООН во април, во екот на првиот бран на пандемијата на вирусот корона. Потоа предупреди дека сме на работ на „пандемија на глад“ што може да биде „од библиски размери ако нешто не се преземе“.

Успеавме да го спречиме тоа во 2020 година, бидејќи светските лидери одговорија со пари, стимулативни пакети и простување на долгови, подвлече Бисли.

Тој рече дека новиот бран пандемии ги уништува економиите, особено во земјите со среден или понизок приход, а според Светската програма за храна 270 милиони луѓе можат да завршат на работ на глад до крајот на годината.

Затоа е загрижен дека следната година може да биде уште полоша.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Турција ќе набавува вакцини од Кина
Следната статијаКаракачанов ја пофали политиката на Заев а се пожали дека Македонците мразат Бугари

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде