Бугарското министерство денеска официјално ја потврди веста за воведувањето на еврото.Тие се договориле датумот за официјален почеток на употребата на еврото во Бугарија да остане 1 јануари 2024 година.

Лорер кажа дека првиот чекор е планот да биде усогласен на ниво на коалициски совет, по што ќе треба да биде поднесен во парламентот.

Тој ги повика сите пратеници во бугарскиот Парламент и нивните коалициски партнери да покажат исклучителна одговорност за овој процес за да може да се одвива што е можно побрзо.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Косово со најниски трошоци за живот од сите земји на Западен Балкан
Следната статијаФормата на чашата влијае на интензитетот на пиење?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде