дома информација вест По ЕУ и САД го тужи Гугл

По ЕУ и САД го тужи Гугл

САД го тужи гигантнот за монопол врз нивните реклами и услуги

32
0

Министерството за правда на САД поднесе тужба против Гугл за одржување монопол врз нивните услуги и реклами за пребарување, изјави во вторникот заменик-јавниот обвинител Џефри Росен.

Американските технолошки гиганти беа под зголемен федерален надзор по низата скандали што ја загрозуваа приватноста на корисниците.

Американскиот претседател Доналд Трамп постојано ги критикуваше технолошките гиганти, обвинувајќи ги „Фејсбук“ и „Гугл“ за пристрасност кон него и конзервативните политичари воопшто.

Тој исто така им вети на своите приврзаници дека ќе смета дека одредени компании се одговорни за наводно задушување на конзервативните гласови.

Гугл се соочи и со слични правни предизвици во странство. Минатата година Европската унија ја казни корпорацијата со 1,7 милијарди долари за спречување веб-страници да користат други пребарувачи освен Гугл за да најдат рекламни.

Извор: rs-lat.sputniknews.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде