Пандемијата COVID-19 доведе до зголемување на вознемиреноста и големите депресивни нарушувања ширум светот, особено кај жените и младите, покажа студијата објавена во The Lancet.

Случаите на депресија и вознемиреност се зголемија за повеќе од една четвртина во светот во 2020 година поради пандемијата „Ковид-19“.

Студијата е прва која ги проценува глобалните влијанија на пандемијата врз главните депресивни нарушувања и анксиозни растројства, наведувајќи ги според возраста, полот и локацијата во 204 земји и територии до 2020 година.

Резултатите покажуваат дека минатата година, инциденцата на големи депресивни нарушувања и анксиозни нарушувања се зголемила за 28% и 26%, соодветно.

Ова ја нагласува итната потреба за зајакнување на здравствените системи, рече водечкиот автор Дамиен Сантомауро од Центарот за истражување на менталното здравје во Квинсленд, Школа за јавно здравје, Австралија.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Како успешно да ги исчистите дамките на пеглата?
Следната статијаДенеска е задушница: Помолете се за покојните и запалете им свеќа!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде