Хвар беше прогласен за најдобар европски остров од читателите на ценетиот магазин Конде Наст Травелер.

Со вкупен резултат од 96,56 / 100, Хвар беше избран за шести најдобар остров во светот.

Заедно со Хвар, петте најдобри европски острови ги вклучуваат грчките острови Миконос, Закинтос, португалска Мадеира и италијанскиот остров Искија.

Конде Наст Травелер истакнува дека Хвар е одлична дестинација за посета преку целата година, особено поради топлите лета и благите зими, и ја посочува добро познатата статистика за Хвар – дека ова е најсончевиот остров во Хрватска, со повеќе од 2800 часа на сонце годишно.

Овој престижен светски магазин го нагласува и богатото историско наследство на градот Хвар, истакнувајќи ја Тврдината Фортика како неизбежен споменик на културата.

Исто така, уредниците пишуваат за познатата жетва на лаванда Хвар, која станува една од главните атракции во летните месеци.

Хвар ја освои и титулата најдобар европски остров во 2019 година.

ИЗВОРIndex.hr
претходниот член,Дали е подобро да се пие „флаширана“ или вода од чешма?
Следната статијаДенеска облечете се потполо и подготвувајте грејно тело по дома!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде