Институтот за јавно здравје на Република Северна Македонија претстојната сабота (1 октомври), на локацијата кај фонтаната Лотосов цвет во Градскиот парк во Скопје, од 9 до 13 часот организира акција за бесплатни превентивни здравствени прегледи на граѓаните.

Прегледите опфаќаат мерење крвен притисок, ниво на шеќер и холестерол во крвта (на гладно или по оброк), индекс на телесна маса врз основа на измерена телесна тежина и висина, големина на струк.

Акцијата е во контекст на одбележување на Светскиот ден на срцето – 29 септември и Светскиот ден на старите лица – 1 октомври. Целта е да се подигне свеста кај граѓаните за редовни прегледи на своето здравје и здрав, долг и квалитетен живот, велат надлежните.

ИЗВОРСкопје инфо
претходниот член,Учениците ќе ги добијат своите учебници до крајот на првото полугодие
Следната статијаКако Македонија да ги потроши милионите од продажбата на станот на Тито?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде