Нутриционистот Нурија Дијанова, гастроентеролог, објасни дека една храна не оди со кафето. Станува збор за кафе и чоколадо.

Кафето со чоколадо, како и со алкохол, помага да се релаксира долниот езофагеален сфинктер, што резултира со појава на горушица, пецкање и рефлукс на стомачната содржина во хранопроводникот.

Како што вели, со текот на времето може да дојде до воспаление на хранопроводникот, предупредува Дијанова, но и која комбинација се препорачува:

Еспресото е поконцентриран пијалок, содржи органски киселини кои го подобруваат процесот на варење, подобро делуваат на ‘компактно’ месо заедно со желудечниот сок – објасни докторот и додаде дека после неколку минути по пиењето еспресо секогаш се зема чаша вода.

Сепак, лекарите предупредуваат дека прекумерното внесување кафе има негативно влијание врз здравјето, пред се на срцевиот мускул, бидејќи бројот на отчукувања на срцето се забрзува по пиењето. Експертите забележуваат и дека една или две шолји кафе на ден нема да имаат негативен ефект.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во Словенија се укинати сите мерки против ковид19
Следната статијаДел од вработените ќе одат на принуден одмор додека трае енергетската криза

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде