Келтска астрологија се заснова на античката идеја дека времето на раѓање е клучно за формирање на личноста и однесувањето. Меѓутоа, кога Друидите смислиле астролошки карти, тие не користеле соѕвездија, туку дрвја, бидејќи верувале дека дрвото е симбол на мудроста.

Откријте кое дрво сте во келтскиот хороскоп и видете што вели за вашата личност – многумина тврдат дека овој хороскоп е најточен.

Еребица (мукиња) 22 јануари – 18 февруари

Ова дрво обично се засадува некаде во близина на врата или порта, бидејќи се смета дека заштитува од злото.

Луѓето родени во знакот на еребица се многу оригинални, сакаат уметност и размислуваат за сè многу. Тие имаат свои идеали, многу се креативни и затоа другите честопати се погрешно разбрани од другите. За да можат другите да ве разберат, треба да работите малку на комуникација, односно треба малку трпеливост ако сакате да им објасните на другите што се случува во вас – и секогаш се случува многу.

Кога ќе го направите тоа, луѓето ќе бидат воодушевени од вас!

Јасен 19 февруари – 17 март

Луѓето родени во овој знак се многу слободоумни, обожаваат уметност и имаат неверојатна имагинација, како и изразена интуиција. Тие се спонтани, но исто така се склони на чести промени во расположението, поради што понекогаш се повлекуваат во себе.

Во секој случај, тие се претежно омилени во општеството затоа што шират позитивна енергија и гледаат забава во сè, но и затоа што воопшто не им е грижа што мислат другите за нив.

Јова 18 март – 14 април

Луѓето родени во овој знак се родени лидери! Тие секогаш се први во сè, сакаат да се дружат, многу се шармантни и добро се сложуваат со сите. Тие постојано се убедуваат дека се одлични, а нивната самодоверба е таа што ги прави толку привлечни, па секој сака да биде во нивно друштво.

Силно веруваат во себе, го ценат своето време и затоа не сакаат да го трошат на луѓе кои не се искрени, кои изневеруваат.

Врба 15 април – 12 мај

Ако сте родени во знакот на врба, вие сте многу креативни, интелигентни и имате силна интуиција. Поради сето ова, имате многу трпеливост за другите, кога е потребно, и многу често можете да ги воодушевувате луѓето со некои информации што ги знаете.

Иако навистина имате многу потенцијал, лошата страна е што често се воздржувате затоа што не сакате да се фалите со вашето знаење.

Глог 13 мај – 9 јуни

Луѓе родени во знакот на Глог се оние кои практично имаат два животи – едниот е оној што ќе им го покажете на другите, а другиот е внатрешниот, што е многу поразлично од тоа како сакате да се претставите пред луѓето.

На пример, „надвор“ се однесувате како сосема обична личност, а всушност сте исклучително креативни и многу страствени. Вие знаете како да се прилагодите на секоја промена и животна ситуација, знаете како да се направите себеси среќни, но и луѓето околу вас.

Вие сте природно љубопитни и знаете да слушате други, многу сте смешни и тоа го изразувате со духовити, а понекогаш и иронични коментари.

Даб 10 јуни – 7 јули

Овие луѓе имаат силна внатрешна сила за која другите можат само да сонуваат. Тие секогаш ги штитат другите, особено оние послаби од нив самите. Тие имаат многу самодоверба, многу се позитивни и со тоа ги освојуваат сите околу нив.

Луѓето родени во знакот на даб многу ја ценат својата историја, закани и често работат како наставници / професори затоа што сакаат да го пренесуваат своето знаење на другите.

Тие сакаат нивниот живот да биде добро организиран, уживаат во семејството и тоа им е страшно важно.

Храст 8 јули – 4 август

Луѓето родени во овој знак се природни лидери и многу често имаат некои високи позиции во општеството. Тие го прифаќаат секој предизвик без размислување и се многу упорни, што им помага да ги постигнат своите цели. Никогаш не губат, од едноставна причина што се обидуваат додека не го постигнат она што го сакаат. Тие се најдобри кога е најтешко, но исто така се многу конкурентни, дури и во сосема неважни работи.

Тие се интелигентни, љубезни и незамисливо дарежливи кон другите.

Хазел 5 август – 1 септември

Интелигенција, организација и ефикасност – ова се трите зборови што најдобро ве опишуваат. Вие сте полни со знаење, вие сте исклучително вредни и посветени на работата или учењето. Запомнете ја информацијата „од прва“ и секогаш запомнете ја кога ви треба. Едноставно, сакате да бидете информирани за сè.

Обрнувате многу внимание на деталите, понекогаш се претвора во перфекционизам, но затоа сте и одличен аналитичар и знаете да гледате на ситуацијата од друг агол.

Леска 2 септември – 29 септември

Луѓето родени во знакот на лозата понекогаш се целосно непредвидливи. Во некои ситуации сте ужасно неодлучни, мразите кога треба да „изберете страни“ затоа што всушност претежно ги разбирате обете страни.

Ве привлекува луксузот – обожавате луксузни одмори, пиете вино, добра храна, музика, ве опушта и уживате. Но, имате и една одлична особина, а тоа е дека можете да направите нешто забавно од нешто најздодевно во светот.

Ајви 30 септември – 27 октомври

Животот понекогаш може да биде ужасно тежок за луѓето родени во овој знак, но тие се многу издржливи и силни, па успеваат да ги надминат сите тешкотии. Некако сте секогаш подготвени и гледате пречки пред да се појават, па затоа имате подготвен план да ги прескокнете.

Духовниот аспект е многу важен за вас, а тоа е она што понекогаш ви помага да се соочите со пречки.

Вие сте многу шармантен и се однесувате како магнет кон другите, вие сте оптимист и затоа другите луѓе многу ве сакаат.

Трска 28 октомври – 24 ноември

Луѓето родени во знакот на трска често се многу комплицирани, таинствени, па оттука и вашите невообичаени интереси – на пример, навистина сакате историски саги, легенди, народни приказни … Но, од друга страна, многу е лесно да ве натераат да влезете во озборувања и скандали, што е ваш недостаток.

Луѓето родени во овој знак се често одлични новинари, историчари, археолози заради нивните интереси, но добро се снаоѓаат и на други работни места каде што треба да направат нешто засновано врз факти.

Зова 25 ноември – 23 декември

Вие сте едно големо дете, ја сакате слободата, а младоста на овие луѓе обично е обележана со луди забави и забави. Сакате возбуда, многу сте екстровертни и никогаш не ги криете своите ставови за ништо, дури и ако тоа не им се допаѓа на другите.

Потребни ви се постојани физички и ментални предизвици, но кога сте сами или со своите најблиски, вие сте многу емотивни.

Бреза 24 декември – 21 јануари

Луѓето родени во знакот на бреза се толку страствени и возбудливи што ги мотивираат сите други околу нив. Вие сте многу амбициозни, секогаш барате начин да направите нешто подобро, размислете напред. Вие сте многу силни и тешко е да ве „скршите“, секогаш сте во „петта брзина“ и ќе завршите нешто додека другите само размислуваат за тоа.

Вие сте омилен во општеството и имате тенденција да бидете лидер.