Две лаборатории во Азија објавија изненадувачки откритија.

Истражувачите за природата откриле дека пронашле коронавирус кој е тесно поврзан со САРС-КоВ-2, вирусот кој е одговорен за моменталната пандемија, кај потковиците лилјаци складирани во замрзнувач во Камбоџа.

Во меѓувреме, тим од Јапонија објави откривање на друг тесно поврзан коронавирус – исто така пронајден во замрзнати измет од лилјаци.

Вирусите се првите познати роднини на САРС-КоВ-2 што се пронајдени надвор од Кина, што го поддржува пребарувањето на Светската здравствена организација низ Азија за животинско потекло на пандемијата.

Силни докази сугерираат дека САРС-КоВ-2 потекнува од потковица лилјак, но дали тој преминувал директно од лилјаци на луѓе или преку среден домаќин, останува мистерија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде