Вечерњи лист стапи во контакт со еден од најблиските пријатели на Матеј. Станува збор за дечко (29) од Сплит кој долги години работи со Периш како капитен и се информирал за дел од деталите од кобната ноќ во Белград.

Со Матеј бев во комуникација секој ден. Не ми кажа дека ќе оди во Белград за Нова година. Мислам дека тоа се случи одеднаш. Претпоставувам дека имало договор меѓу пријателите. Сакаа да одат некаде заедно и убаво да се забавуваат. Во Сплит, ноќниот живот среде пандемијата е релативно слаб, а кај помладата генерација постои долга традиција да се оди во Белград. Едноставно, таму излегувањата се подобри, има повеќе живот и повеќе забава. Тоа беше единствениот мотив поради кој отидоа во Србија – вели соговорникот.

Тој тврди дека Периш го сакала животот и излегувањето, но тоа никогаш не ги надминало границите на добриот вкус или воспоставените општествени обрасци.

Слушајте, ние сме млади, секако дека сакаме да излегуваме за викенди. Како и сите наши врсници. Знаеме ли да претераме? Секако. И кажи ми, како изгледа просечен викенд надвор? Луѓето пијат вода? Значи, треба да се каже дека Матеј излегувал и никогаш не пробал со дрога или опијати, иако ние како скипери секојдневно сме во контакт со овие приказни. Богатите туристи или групи тинејџери речиси секогаш не прашуваат каде можат да набават марихуана, кокаин и слично. Едноставно вака изгледа работата во туризмот. Нема ништо чудно во тоа. Но, ние не се занимаваме со тоа и никогаш не сме се занимавале – вели тој.

Тој додава дека тврдењето за дрога може веднаш да се отфрли од самата физиономија на Матеј Периш.

Тој е здрав тип кој додека излегувал пиел само виски. Матеј и остатокот од тимот вечераа во еден белградски ресторан тоа попладне. Видов слики од вечерата. Дотогаш веројатно биле пијани. После тоа отишле во „Готик“ и потоа се случила таа мистерија полна со дупки. Она што со сигурност го знам од луѓето што беа таму е дека во клубот имало екипа од Задар. Познато е дека Сплитќаните и Задарците се големи пријатели и дека и двете групи истовремено се добредојдени во Србија. Се делеле и се дружеле едни со други. Меѓутоа, во еден момент се случи инцидент меѓу две групи млади момчиња, а мислам дека беше вклучена и една девојка. Матеј и пријателите пиеле виски, Матеј во еден момент решил да ги почести своите пријатели со шише виски, но околу сметката настанал проблем. Овде не може да се дознае точната вистина, но од прва рака ја слушнав приказната според која келнерите повторно ја пресметале сумата и се обиделе да наплатат многу поголема сума. Дошло до вербална расправија со келнерите, а наводно сплитќани и задарци почнале да си кажуваат нешто во тој хаос. Којзнае какви зборови паднале тогаш и на кого можеби му паднале ролетните на очи. После тоа во приказната се вклучиле и редарите и Матеј во тој момент панично го напуштил клубот. Не разбирам зошто овој детаљ упорно се премолчува во медиумските и полициските кругови, а сосема е јасно дека тој бил тригер за се што се случило – тврди пријателот на Периш.

Вели дека е можно да имало класична пресметка во ноќен клуб, пијана тепачка и некакви закани. Сепак, останува мистерија зошто само Матеј истрчал од клубот и што сакал да постигне со тоа.

ИЗВОРObjektiv.rs
претходниот член,Нуклеарната енергија ќе се прогласи за „зелена“ во рамките на ЕУ
Следната статијаШто е флурон? На кој начин да се справиме со грип и ковид19 истовремено?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде