Експерт од клиниката за физиотерапија откри трик кој помага да се ублажат болките во вратот и потенцијалните мигрени, а за се што ви треба компир.

Имавме големо зголемување на пациенти со болки во вратот и мигрена, кои се поврзани со долго седење поради карантин предизвикан од пандемијата на коронарниот вирус. Проблемот е главно со долниот дел на грбот.

Направете го тестот

Кога ќе го погледнете екранот и вашата глетка е во согласност со него, тогаш немате проблем.

Меѓутоа, ако погледнете надолу, најчесто ако работите позади лаптоп, вашата глава практично виси и тоа го оптоварува долниот дел на грбот – рече физиотерапевтот и продолжи:

Ова често доведува до пецкање во мускулите на трапезот и влијае на мускулите на вратот, ‘рбетот и нервите.

Тој понатаму открива дека два компири можат да ви помогнат да ги решите овие проблеми.

Спојте ги заедно и легнете рамно, со компирите поставени под задниот дел на главата. Потоа опуштете го вратот и ова ќе ви помогне да ги опуштите мускулите и да го вратите вратот во првобитната положба.

Ова е многу корисна и ефикасна работа, и може да им помогне на луѓето да се ослободат од напнатоста во вратот и притисокот околу нив.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Се забележува раст на БДП и стапката на вработеност во еврозоната
Следната статијаОвие две баби и ден денеска живеат во Чернобил (ВИДЕО)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде