Најновите истражувања покажуваат дека социјалната изолација е исто толку штетна за вашето здравје, како и другите работи на врвот на „смртоносната“ листа.

Социјалните мрежи и се помалку социјалното дружење „во живо“ со пријателите и колегите доведоа до тоа осаменоста да добие неверојатни размери.

За жал, поради епидемиолошките мерки и потребата да се одржи дистанца со луѓето, се наметнуваат нови животни стилови кои ја поттикнуваат и продлабочуваат осаменоста.

Професорот по психологија на Универзитетот Бригам Јанг, Џулиен Холт Лунстад, вели дека влијанието на осаменоста врз намалувањето на животниот век е како индивидуа да пуши 15 цигари на ден.

Затоа опкружете се со позитивни луѓе, неизбегнувајте големи собири, пронајдете го партнерот што ви одговора и почесто одржувајте контакти со вашето семејство.

ИЗВОРНовости / Мој збор
претходниот член,Овој напиток ќе ви ја врати енергијата за 20 минути
Следната статијаВо Европа ништо европско, во Македонија ништо македонско

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде