Најдобар начин да го искористите максимумот од убавиот и сончев ден е да бидете надвор. Сепак, ова може да предизвика одредени проблеми.

Може да добиете сончев удар, топлотен удар на екстремни температури, а откако ќе поминете еден ден на сонце, може да се чувствувате преуморни иако не сте направиле ништо напорно.

Причината за оваа исцрпеност е тоа што вашето тело троши многу енергија за да се олади. Топлината предизвикува бројни реакции во вашето тело кои се обидуваат да одржат оптимална телесна температура. Овие реакции се, на пример, вазодилатација и потење. Овие процеси придонесуваат за термичка регулација на телото.

Сето ова може да доведе до дехидрација бидејќи телото користи течност за да се олади и таа доаѓа на површината на вашата кожа во форма на пот. Доколку чувствувате екстремен замор и летаргија на високи температури, мора веднаш да реагирате бидејќи може да прерасне во топлотен удар.

Нејзините симптоми вклучуваат зголемен пулс, ненадеен прекин на потењето, гадење, конфузија и исцрпеност.

Ако планирате да поминете многу време на сонце, понесете крема за сончање, погрижете се секогаш да сте хидрирани и да имате вода со вас.

Избегнувајте алкохол и кафе и потрудете се што повеќе да бидете под сенка, за да не бидете директно изложени на УВ зраците.

ИЗВОРНовости
претходниот член,За луѓето кои многу зујат, а малку мед даваат!
Следната статијаНе оставајте пешкири да чуваат место на грчките лежалки, ќе си платите казни!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде