Луѓето со рак имаат соодветен, заштитен имунолошки одговор на вакцините „Ковид-19“ без да имаат повеќе несакани ефекти од општата популација, објавија пет одделни научни тимови на европскиот состанок за онкологија оваа недела.

Во една студија во која беа вклучени 44.000 приматели на две дози Pfizer / BioNTech, истражувачите не најдоа разлика во несаканите ефекти што ги доживеаја скоро 4.000 учесници кои претходно или сега имале рак.

Во друга студија, истражувачите проучувале 791 пациенти со рак кои примале две дози Модерна 28 дена по втората доза создале соодветни нивоа на антитела во крвта.

Овие резултати се добри кога се споредуваат со антитела измерени кај луѓе кои немаат рак, според портпаролот на Европското здружение за медицинска онкологија (ЕСМО), др. Антонио Пасар.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Не претерувајте со парацетамол, го оштетува црниот дроб
Следната статијаНорвешка ги укинува сите рестриктивни мерки против ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде