Во 2017 година, советникот за душеци анкетираше повеќе од 1.000 луѓе за нивните навики за перење постелнина, а резултатите може да ве изненадат.

Во просек, поминуваат 24,4 дена пред да се сменат чаршафите и перниците.

Тоа е повеќе од три недели спиење на иста постелнина.

Сепак, почесто треба да го миеме креветот, како за удобност така и за нашето здравје.

  • Неделно миење е најдобро за постелнина

Националната фондација за сон им препорачува на луѓето да ја менуваат постелнината еднаш неделно.

Дури и да не изгледаат така, постелнината и перниците брзо може да се контаминираат со пот и клетки на кожата, што може да стане почва за габи и бактерии.

Ова може да претставува ризик по здравјето за секого, особено за луѓето со алергии и астма.

Најдобро е да се миете со ладна вода, што ќе го намали абењето на ткаенината.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Дали правење добро некогаш ќе се „исплати“?
Следната статијаНавечер е поважно да го миете лицето, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде