Од денеска започнува на важење полицискиот час или мерката ограничување на движењето.

Мерката беше усвоена од владата, по прпепорака на Комисијата за заразни болести вчера, а почнува да важи од денеска.

Покрај ограничувања на движењето, се затвораат сите угостителски објекти кои работат со послужување на гости.

Полицискиот час започнува во 20.00 часот и завршува во 05.00 часот наутро.

Се очекува мерките да дадат резултати во намалување на бројот на нови инфекции, а нивното траење засега се предвидува да биде до 20ти Април кога Комисијата согласно новонастанатите состојби ќе процени дали е потрбно продолжување на мерките или нивно олабавување.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Заев: Вирусот во овој бран е многу поопасен и побрзо прогресира
Следната статијаВучиќ денеска ќе се вакцинира со кинеската вакцина „Синофарм“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде