Бројот на заразени со коронавирус САРС-КоВ-2 и хоспитализирани за ковид-19 во Соединетите држави повторно расте, а бројот на смртни случаи од болеста почнува да расте, пишува Њујорк Тајмс.

Затоа, многумина се прашуваат што може да направи државата за да ја намали штетата што ќе ја предизвика вирусот во наредните недели.

Многумина го споменаа задолжителното носење заштитни маски во дискусиите за можни решенија. Училиштата во Филаделфија, Пенсилванија, Провиденс во Род Ајленд, Беркли во Калифорнија и Бруклин во Масачусетс повторно наредија да се носат заштитни маски, а некои колеџи го направија истото. Во исто време, некои се незадоволни бидејќи одредени функционери, како градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, не наредил да се носат маските, пренесува Јутарњи.

Критичарите ги нарекоа лидерите политички кукавици и тврдеа дека тие подлегнале на „заморот од Ковид“ наместо да воведат, како што веруваат, неопходни мерки за јавно здравје.

Сепак, доказите сугерираат дека наредбите за носење маски во изминатите две години не го намалиле значително бројот на заболени од Ковид. Со оглед на тоа колку заразни варијантите на коронавирусот циркулираат низ светот денес, заштитните маски би можеле да помогнат уште помалку отколку порано, а успешните кампањи за јавно здравје ретко вклучуваат тензични битки за мерка што нема да има значителен ефект.

Парадоксот се поврзува со заштитните маски уште од почетокот на пандемијата.

Во исто време, точно е дека заштитните маски функционираат, а наредбите за нивно носење не функционираат – рече др. Шира Дорон, епидемиолог во медицинскиот центар Тафтс во Бостон, Масачусетс.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,ЕУ донесе одлука да се воведе во употреба еден полнач за сите уреди
Следната статијаЕве до кога ќе се задржи интензивната форма на невреме со пороен дожд и појава на град

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде