Антички коронавирус, или барем некој тесно поврзан патоген, започна епидемија кај предците на денешните источноазијци пред околу 25 000 години, според новото истражување напишано од „Сајанс њуз“.

ДНК-анализата на повеќе од 2.000 луѓе покажува дека генетските промени како одговор на оваа епидемија се акумулирале во следните 20.000 години или така, рече Дејвид Енард, еволутивен генетичар на Универзитетот во Аризона во Тусон.

Откритието ја отвора можноста некои источноазијци денес да наследиле биолошки адаптации на коронавируси или тесно поврзани вируси.

Откритието отвора пат за истражување за тоа како гените поврзани со антички вирусни епидемии можат да придонесат за современи напади на болести, како што е пандемијата КОВИД-19.

Гените со античка вирусна историја исто така може да им дадат трага на истражувачите кои бараат подобри антивирусни лекови, иако тоа допрва треба да се докаже.

Групата на Енард консултираше јавно достапна база на податоци за ДНК со 2.504 лица од 26 етнички популации на пет континенти, вклучително и кинески маргаритки, виетнамски кине и африканци од јоруба.

Тимот прво се фокусираше на 420 протеини за кои е познато дека комуницираат со коронавирусите, вклучувајќи 332 кои комуницираат со САРС-CoV-2, вирусот што предизвикува КОВИД-19.

Овие интеракции може да варираат од зајакнување на имунолошкиот одговор до олеснување на вирусот на киднапирање на клетките.

Значително зголемено производство на сите 420 протеини, знак на изложеност на минати на епидемии слични на коронавируси, се случи само кај источноазијците.

Групата на Енард ги следела вирусните реакции на 42 од овие протеини околу 25 000 години.

Анализата на гените за кои е познато дека го оркестрираат производството на овие протеини откри дека специфичните варијанти станале почести пред околу 25 000 години пред фреквенцијата да се изедначи пред околу 5 000 години.

Овој образец е во согласност со првично силниот генетски одговор на вирус кој исчезна со текот на времето, или бидејќи источноазијците се прилагодија на вирусот или бидејќи вирусот ја изгуби способноста да предизвика болест, рече Енард.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Убавината не е само пропорција таа е и стил на живот. Во што се состои убавината на една жена?
Следната статијаДоказ: Недостаток на сон предизвикува дијабетис тип 2

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде