Нов водороден авион е на повидок, новата стартап компанија со седиште во Калифорнија, која ветува дека летот на нула јаглероден погон ќе стане реалност, само што доби глас на доверба и голема финансиска поддршка.

ZeroAvia, компанија што развива водородно-електрична технологија за напојување на авиони, во средата изјави дека собрала 21,4 милиони долари од инвеститори, вклучувајќи ги Amazon (AMZN), Shell (RDSB) и Breakthrough Energy Ventures, компанија основана од Бил Гејтс во 2015 година. Исто така, обезбеди 16,3 милиони долари од владата на Велика Британија и соработува со „Бритиш ервејс“ за да и помогне на авиокомпанијата да го забрза преминот од фосилни горива во водород за да ја напојува својата флота. Земени заедно, тригодишната ZeroAvia најави ново финансирање од 37,7 милиони долари за помалку од една недела.

Извршниот директор Вал Мифтахов во изјавата рече дека „достигнувањата во пресвртницата го затвораат јазот за авиоиндустријата да ја започне својата транзиција далеку од фосилните горива“.

И авијацијата и финансиските пазари се будат од идејата дека водородот е единствениот значаен пат кон големи трговски летови со нулта емисија, додаде тој.

Авиокомпаниите се соочуваат со растечки притисок да се справат со рапидниот пораст на емисиите на стакленички гасови предизвикани од индустријата, што придонесува за глобалното затоплување и климатските катастрофи. Горивото на водород се смета за клучно за декарбонизацијата на воздушниот транспорт, со потенцијал да се намалат емисиите на јаглерод во авијацијата до 50%, според Ербас (EADSF), кој исто така го истражува неговиот потенцијал.

ZeroAvia го заврши првиот лет на водород во светот со комерцијален авион во септември кога авион со шест седишта полета од својот истражувачки и развоен објект во Кранфилд, Англија и леташе околу 10 до 15 минути пред да слета. Таа сака да оди многу подалеку, велејќи во средата дека очекува лет од 250 милји – приближно растојанието од Лондон до Париз – во следните три месеци.

Компанијата планира да ја комерцијализира својата технологија веќе во 2023 година со летови до 500 милји во авиони до 20 седишта, кои обично се користат во регионалниот авијациски и карго транспорт. Во следните 10 години има намера да реализира летови од над 1.000 милји во авиони со над 100 места.
Мифтахов рече дека повеќе од 10 авиокомпании се подготвуваат за спроведување на технологијата на компанијата во 2023 година.

Погонскиот систем на новиот водородниот авион кој се стреми на нулта емисија на ZeroAvia, има вистински потенцијал да помогне во декарбонизацијата на авијацискиот сектор и се надеваме дека оваа инвестиција дополнително ќе го забрза темпото на иновации за да се овозможи воздушен транспорт со нулта емисија во обем, рече потпретседателот на Амазон за одржливост во светот Кара Хурст во изјава.

Инвестицијата на Амазон е направена преку Фондот за залог на климата, кој го формираше во 2019 година за да и помогне на неа и на другите компании да постигнат нула нето-емисии на јаглерод до 2040 година, 10 години пред Парискиот договор за климата. За да им помогне да ги постигнат своите климатски цели, Амазон ќе започне да користи електрични комбиња за испораки веќе следната година. Инвестицијата на „Шел“ е направена преку „Шел Венчрс“, која инвестира во компании за обновлива енергија.