За прв пат од почетокот на епидемијата Ковид-19, Африка може да биде подготвена да го преобликува брзото тестирање на вирусот на континентот.

Институтот Пастер, биомедицински истражувачки центар со седиште во главниот град на Сенегал, Дакар, вели дека е близу до производство на прифатлив, рачен комплет за дијагностички тест Ковид-19, кој може да даде резултати за неколку минути.

Институтот работи со нов потфат наречен DiaTropix, кој работи во партнерство со пет истражувачки организации од март, вклучително и Мологиќ во Велика Британија, за создавање комплет за тестирање.

Амаду Сал, директор на Институтот Пастер и Диатропикс, изјави за Си-Ен-Ен дека биомедицинскиот центар се надева дека купењето на комплетот ќе чини дури 1 долар.


Ова е многу едноставна технологија, како тест за бременост што можете да го користите насекаде на ниво на заедница, што е важно за Африка, рече тој.

Според Мологиќ, овој комплет за брзо испитување не бара електрична енергија или не треба лабораториска анализа.

Наместо тоа, таа се состои од едноставна тест лента сместена во пластична единица и користи мал примерок од крв собран со боцкање на прст, слично како алатките што се користат за тестирање на инсулин. Крвта се испитува за антитела поврзани со корона вирус, а резултатот е прикажан на тест лентата.

ИЗВОРCNN
претходниот член,Ден на градот Куманово обележан со збратимување со општина Гњилане
Следната статијаЗаеднички регионален пазар го покачува растот на БДП за 6,7 проценти

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде