Се разбира, има многу работи поврзани со мозокот што дури и лекарите не ги разбираат, но едно е сигурно – тие учат нешто ново за мозокот секој ден.

Она што го знаеме е дека на мозокот му треба квалитетен сон, здрава храна и вежбање за да остане здрав и да функционира правилно.

Во прилог ви донесуваме уште 10 интересни факти кои би било, ако ништо друго, забавно да се запомнат.

1. Mозокот не може да боли

Дали некогаш сте се запрашале како хирурзите можат да извршат процедура на мозок додека пациентот е буден?

Неврологот д-р Бет Мекистон објаснува дека самиот мозок нема рецептори за болка.

На пример, кога некое лице има главоболка, тој мисли дека болката доаѓа од мозокот, но тоа не е точно.

Но, мускулите и кожата што го опкружуваат мозокот можат да „почувствуваат“ болка, пишува TheHealthy.com.

2. ВАШИОТ мозок е СРЕДЕН

Иако мозокот сочинува само околу три проценти од телесната тежина, тој прима околу 30 проценти од крвта што ја пумпа срцето.

Ова покажува колку внимание и поддршка му е потребно на мозокот кога ќе се спореди со другите органи.

Мозокот е како разгалено дете, но тој е многу паметен и ефикасен. Потребни се околу 1 / 10.000 секунди за да се одговори на нешто и да се генерира акција, објасни д-р Бенет Омалу, форензичар и професор на Универзитетот во Калифорнија

3. АКТИВНОСТА 

Во списанието Nature Neurosce, експертите наведуваат дека мозочната активност на поединецот може да биде уникатна како отпечаток од прст.

За да дојдат до тој заклучок, тие користеле магнетна резонанца за да создадат „профили за поврзување“, што им овозможува да ја идентификуваат мозочната активност кај повеќе од 100 луѓе.

Учењето за индивидуалните активности на мозокот понуди научен увид во интелигенцијата на една личност. – објасни д-р Мекистон и додаде дека оваа практика може да биде корисна во иднина и да помогне грижата за пациентот да биде единствена за него.

4. Мозочните бранови на двајца музичари може да се синхронизираат 

Има причина зошто вашиот омилен бенд звучи толку совршено наместен кога настапуваат.

Тим научници во Берлин, на Институтот за развој, користеле електроди за снимање на мозочните бранови на 16 гитаристи (парови) додека играле исти музички низи.

Дури и кога двајцата музичари свиреа на различни делови од музичко дело, нивниот мозок беше синхронизиран.

Оваа студија сугерира дека има невролошки отпечаток за координирани активности со други.

5. Мозокот е масен

Да, вашиот мозок е најдебелиот орган во телото и се состои од приближно 60 проценти маснотии.

Затоа диетата полна со важни киселини, како што се омега-3 масните киселини, е важна за здравјето на мозокот.

Мастите ги стабилизираат sидовите на мозочните клетки и ги пренесуваат, апсорбираат и складираат витамини растворливи во масти во крвотокот.

Покрај тоа, тоа ќе влијае на спречување на воспалителни процеси и ќе му помогне на имунолошкиот систем да функционира нормално.

6. Складирањето на информациите во мозокот е неограничено

Знаеме дека нема крај на знаење и учење на нови информации.

Мозокот не е потрошен или уморен при стекнување нови знаења и може да се каже дека неговите сили се бесконечни.

Иако недостатокот на сон може да влијае на создавање на нови спомени во мозокот, се препорачува да обрнете внимание на тоа колку долго и колку добро спиете.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,Духовитоста и хуморот се клучот за долг, стабилен и среќен брак
Следната статијаНежноста е клуч за среќа, еве зошто да покажете нежност:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде