Храната, облеката и киријата генерално се на врвот на листата на основни човечки потреби. Во моментов, целиот свет, особено Европа, минува низ период на буквално секојдневно поскапување на основните прехранбени производи, за што сведочат податоците за историски високата инфлација на ниво на ЕУ и еврозоната.

Зголемените цени на храната и горивата се сè поголем товар за македонските и европските домаќинства, па затоа зедовме неколку совети од Investopedia со надеж дека барем некои ќе ви помогнат да го пребродите овој тежок период:

  • Јадете дома

Оброк надвор е луксуз. Многу јадења што ги плаќате во ресторан може да се направат дома за многу помалку пари. Дури и доброто кафе е поевтино ако го направите сами. Исклучете ја брзата храна од листата на продавници.

  • Купувајте со план

Ако талкате низ продавницата и ја наполните корпата со сè што ви паѓа во очи, ќе потрошите многу повеќе отколку ако однапред го планирате купувањето и подготвите список пред да одите во продавница.

Планирајте ги вашите оброци за неделата што следи и внимателно забележете кои состојки ви се потребни за да ги подготвите овие оброци. Откако ќе се направи списокот, купувајте само предмети од списокот и избегнувајте импулсивно купување.

  • Држете фокус

Продавниците за храна, особено супермаркетите, кои ги има сè повеќе, се дизајнирани да го поминат целиот лавиринт од полици за да стигнете до работите што навистина ви се потребни. Овој лукав дизајн има за цел да ве натера да правите импулсивни купувања.

Ако се држите до вашата планирана листа, нема да бидете во искушение кога ќе ве натераат да дојдете во делот за млеко. Одете директно до деловите каде што се наоѓаат производите што ви се потребни и без дополнителна прошетка низ продавницата.

  • Јадете пред да купите

Кога сте гладни и влегувате во зграда полна со храна, голема е веројатноста дека ќе ја наполните корпата со непотребни и скапи работи. За да ги намалите трошоците, прво јадете и купувате со полн стомак.

  • Избегнувајте готова храна

Нашето брзо општество бара погодност – и продавницата го искористи овој тренд. Готовите оброци лесно се купуваат, но доаѓаат со високи цени. Наместо да ставите салата од пилешко и макарони во кошница, купете состојки и подгответе си оброк. Истиот концепт важи за замрзнати предјадења, печива и секоја друга претходно подготвена храна.

  • Прескокнете флаширана вода

Ако не ви се допаѓа вода од чешма, купете филтер за вода. И околината ќе ви биде благодарна.

  • Пазарувајте без деца

Гладните, уморни и мрзливи деца го зголемуваат времето потребно за купување. Секоја дополнителна минута што ќе ја поминете во продавница ја зголемува веројатноста дека ќе купите повеќе – вклучувајќи играчки и грицки

  • Погледни надолу

Продавниците често ги поставуваат најскапите предмети на висина на очите. За да најдете поевтини артикли, видете подолу. Исто така, гледајќи храна со вашиот бренд, можете да најдете поевтина генеричка алтернатива.

Производите со генерички етикети често се речиси идентични по квалитет со производите од познати брендови и често се произведуваат во иста фабрика, затоа не плаќајте за пакување кога она што е внатре е исто со друго име.

  • Споредете ги цените и продавниците

Некои потрошувачи имаат проблем да ја пресметаат единечната цена во нивните глави, но тоа е нешто што станува полесно со вежбање или можете да го користите калкулаторот на вашиот телефон. Гледањето на брендовите и споредувањето на цените е лесен начин за заштеда.

  • Купувајте поретко

Намалувањето на бројот на одење до продавницата ги намалува шансите за непотребни набавки.

ПРЕКУВработување
ИЗВОРBiznisinfo.mk
претходниот член,Расте побарувачката за пакетски услуги во А.Д. Пошти
Следната статијаФенг шуи правила за добро уредена бања: Вратата од бањата треба да е постојано затворена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде