Мислите бегаат, концентрацијата е изгубена, вознемиреноста расте и се претвора во паника: типичните симптоми на стрес се добро познати на секој современ човек.

Не е лесно да се победи нервозата, но постојат едноставни трикови кои ќе ви помогнат да се справите со стресот.

1. Чешел

Ако работите на компјутер цел ден, сигурно ќе ги преоптоварите мозокот, очите и мускулите на лицето.

Чешлањето на косата 10-15 минути ќе ви помогне брзо да се вратите во нормала.

Оваа постапка ја забрзува циркулацијата на крвта и ги релаксира мускулите.

Чешлајте ја косата, јадете добра храна и масирајте го местото под носот, помеѓу веѓите …

2. Банана

Вкусната храна е ефикасен анти-стрес допинг. Масната риба помага во одржување на добро расположение: содржи омега-3 киселини кои имаат корисен ефект врз нервниот систем.

Ако не сакате риба, јадете банана или темно чоколадо: тие работат подобро од антидепресиви.

3. Масажа

Ако сакате да ги наполните батериите, масирајте ја 30 секунди точката под носот, помеѓу веѓите, под долната усна и во центарот на дланката.

5. Скали

За 30 секунди, брзо трчајте нагоре и надолу по скалите. На овој начин, ќе обезбедите дополнителен дел од кислород до оние делови на мозокот кои се одговорни за управување со стресот.

6. Книга за боење

Психолозите откриле дека цртањето и боењето на слики 2-3 минути значително го намалува стресот и ги зголемува шансите за навремено завршување на итна работа.

И можеби на патот ќе создадете ремек-дело.

7. Ароматерапија

Мирисите се поврзани со нашата емоционална меморија.

Затоа, секогаш чувајте парфеми или ароматични масла со вас кои ве потсетуваат на моменти на среќа, радост и задоволство.

Вдишете ги овие мириси кога чувствувате вознемиреност: на тој начин брзо ќе го надминете лошото расположение.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Дали е претерано? Во Шпанија задолжение за носење маска на плажа и при пливање!
Следната статијаНаместо кафе со млеко и шеќер, кафе со протеин наутро, еве зошто:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде