Шведски научници откриле дека луѓето кои појадуваат слаб појадок за време на адолесценцијата, покажуваат повеќе знаци на метаболички синдром три децении подоцна.

Младите луѓе кои прескокнуваат или појадуваат скромен појадок имаат дури 68 проценти поголеми шанси да страдаат од метаболички синдром како возрасните, што е вообичаено име за дијабетес, висок крвен притисок и дебелина.

Метаболичен синдром

Медицински израз за комбинација на дијабетес, висок крвен притисок и дебелина е метаболички синдром, состојба што може да предизвика зголемен ризик од срцеви заболувања, мозочен удар и други проблеми со крвните садови.

Секоја од овие состојби може потенцијално да ги оштети крвните садови на лицето.

Додека комбинацијата на сите три состојби е особено опасна.

Појадување малку или без појадок во тинејџерските години може значително да влијае на вашето здравје 30 години подоцна.

Шведски научници откриле дека луѓето кои појадуваат слаб појадок за време на адолесценцијата покажуваат повеќе знаци на метаболички синдром 27 години подоцна, во споредба со оние кои појадувале посуштински појадок, пишува Дејли меил.

Студентите на Универзитетот во Уме, во 1981 година, пополниле прашалник за тоа што јадат за појадок, и по 27 години, во 2008 година, отидоа на медицински преглед, бидејќи експертите специјално бараа знаци на метаболички синдром и болести што можат да бидат донесен во врска со него.

Истражувањето покажало дека оние кои одбиле појадок како млада личност или јаделе многу скромно наутро, по 27 години, имале дури 68 проценти поголема склоност кон метаболички синдром.

На почетокот на студијата, научниците зедоа предвид и голем број социоекономски фактори и животни навики на адолесцентите и заклучија дека појадокот е најсилниот фактор на ризик.

Резултатите се поддржани од претходните откритија на експерти од Универзитетот во Тел Авив дека јадењето повеќе калории наутро отколку подоцна во текот на денот го намалува ризикот од дијабетес и дебелина.

Обилниот појадок исто така помага при слабеење, покажува израелско истражување.

Оние кои појадувале побогат појадок, и помал ручек и вечера, изгубиле во просек 8,5 килограми, додека оние кои јаделе најмногу калории на крајот на денот изгубиле само 3,5 килограми.

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Како се манифестира срцев удар кај мажите, а како кај жените?
Следната статијаОвој напиток ќе ви ја врати енергијата за 20 минути

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде