Акните се појавуваат кога постои хормонална нерамнотежа во телото.

Секоја промена во хормоните предизвикува жлездите да произведуваат повеќе масло од вообичаеното, што доведува до затнување на порите на кожата, овозможувајќи им на бактериите да растат.

Сепак, ова не е крај на приказната, ако ги третираме неправилно, сигурно е дека ќе се појават лузни кои не поминуваат така лесно.

Нивната видливост понекогаш трае со недели или месеци по избувнувањето.

Постојат многу домашни лекови кои можете да ги испробате, но на крајот мора да бидете трпеливи, пишува Мирор.

Лимон

Лимонот делува како природно избелување и помага во осветлувањето на сите лузни на кожата.

Ги отстранува мртвите клетки на кожата, го промовира растот на нови клетки и ја подобрува еластичноста.

Постапка

Нанесете свеж сок од лимон директно на лузните со врвовите на прстите или памучната волна.

Оставете да делува 10 минути, а потоа исплакнете со вода. Повторете 1 или 2 пати на ден.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде