Нутриционистите истакнуваат дека кога сме на диета не е важно само што јадеме, туку и кога јадеме.

Значи, доколку сакаме да останеме во форма или да ја здебелиме саканата тежина, важно е кое време ќе избереме за вечера.

Обидете се да престанете да јадете до 20 часот, а потоа не јадете ништо со калории после тоа – рекол доктор Мајкл Мозли, пренесува Мирор.

Избегнувањето на калории пред спиење е важно, бидејќи она што го јадеме подоцна останува во нашиот систем многу подолго.

Оброк доцна навечер не се вклопува во природниот часовник на телото

Деноноќниот ритам се 24-часовни циклуси кои диктираат сè, од времето кога се чувствуваме поспани до моментот кога нашите имунолошки клетки се најактивни. Овие циклуси му овозможуваат на нашите тела да се подготвуваат за редовни настани, вклучително и пристигнување на храна, за која некои експерти велат дека е поефикасна во текот на денот.

Научниците анализирале 250 студии кои го проучувале времето кога луѓето јаделе и ефектот на времето врз апетитот и дебелината.

Нашата најголема будност, а за повеќето луѓе најдобрата контрола на шеќерот во крвта е наутро. Значи, метаболизмот е некако оптимизиран за исхрана. Волонтерите биле помалку гладни кога јаделе помеѓу 20 и 14 часот, вели д-р Кортни Петерсон од Универзитетот во Алабама.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од денеска овозможен сообраќојот низ Плетвар
Следната статијаВо Македонија најрано се оди во пензија од сите земји во регионот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде